Årsmöte 20 februari 2025
Torsdagen den 20 februari höll föreningen sitt årsmöte i Seniorernas Hus. Ordförande Ulla Johansson hälsade välkommen.
Årsmötet inleddes med parentation med ljuständning, diktläsning och en tyst minut för att hedra de 13 medlemmar som avlidit sedan förra årsmötet. Därefter vidtog årsmötesförhandlingarna under ledning av Rolf Nilsson.
Verksamhetsberättelse, ekonomisk redovisning, verksamhetsplan och budget godkändes av årsmötet och styrelsen beviljades ansvarsfrihet.
Till ordförande för ytterligare ett år omvaldes Ulla Johansson. Att dessutom ingå i styrelsen omvaldes Carina Ekdahl och Wanda Rydholm samt nyvaldes Linda Hylse, Ann Johansson och Lennart Ängfors.
Lars Falkstedt, Bengt Nilsson och Jan Sjöstedt avtackades med en orkidé för mångårigt arbete i föreningen.
Efter kaffe med semla underhöll Ingvar Bodin med ”Bilder och berättelser om gamla Jönköping”. Så mycket nostalgi och så många roliga skrönor!
Årsmötet avslutades med lotteridragning och information om kommande aktiviteter, närmast gemensam lunch på Kättilstorps Golfrestaurang den 5 mars.
Nästa månadsträff blir den 13 mars under rubriken ”Tulpaner från Amsterdam”.
/ref Ulla J