Välkommen till SPF Seniorerna Björka-Ödåkra

    Snart är vårens verksamhet igång är i gång

    Gå till aktiviteter

    Träffpunkten i Ödåkra Varje tisdag och onsdag spelar vi Canasta mellan 13.30 -16.00, välkomna.

    Bingo Börjar den 9 januari 2025 och kommer att vara jämna veckor i Träffpunktens lokaler, 50 kr inkl. kaffe o kaka

Sveriges Radio: En miljon äldre riskerar fattigdom – kvinnor drabbas hårdast

Många pensionärer i Sverige har svårt att klara sig ekonomiskt, trots ett långt arbetsliv. P4 Kronoberg uppmärksammar SPF Seniorernas och SKPF Pensionärernas nya pensionsrapport och dess krav på reformer för att stärka den allmänna pensionen.

Dags att införa nationella äldrevaccinationer

Riksdagsledamöter från Socialdemokraterna och Moderaterna arrangerade nyligen ett riksdagsseminarium om behovet av och förutsättningarna för ett nationellt vaccinationsprogram för äldre. SPF Seniorerna medverkade och modererade panelsamtalet.

Ny rapport: Seniorer jobbar som aldrig förr

En ny rapport från SPF Seniorerna visar att fler än var femte person i åldern 65–74 år arbetade under 2024. Samtidigt har deras bidrag till ekonomin växt kraftigt. Antalet sysselsatta seniorer har ökat med 141 000 sedan 2005 och deras bidrag till BNP var 177 miljarder kronor under 2024.

Webbinarium med Alecta om nya regler för att pausa tjänstepensionen

Sedan årsskiftet är det möjligt att göra en paus i utbetalningen av tjänstepensionen hos flera pensionsbolag. Vad innebär de nya mer flexibla reglerna, och hur fungerar det i praktiken? Ta del av viktig information från Alecta under vårt webbinarium den 1 april kl. 11.00.

Gå till nyhetsarkivet

Aktiviteter

april 29

Distriktsstämman 2025

  • om 28 dagar
  • Eslöv
maj 21

Kör- och Sångarträff

  • om 2 månader
  • Medborgarhuset, Eslöv
  • Eslöv
juni 17

Distriktsmästerskap Boule

  • om 3 månader
  • Staffanstorp

Aktuella kampanjer från vårt förbund

Annonser