Nobelmiddag

Inbjudan till Nobelmiddag med SPF !

Välkommen till en exklusiv kväll fylld med vetenskap, gastronomi och äkta Nobelglamour! Missa inte chansen att vara en del av Simrishamns egen Nobelfest, där vi kombinerar den bästa forskningen med en kulinarisk upplevelse utöver det vanliga.

Kvällen inleds med en fördrink, där vi får ta del av en inspirerande och underhållande intervju med en professor från Lunds Universitet. Vad har världens skarpaste hjärnor presterat i år? Du får veta allt om de mest spännande upptäckterna och litterära mästerverken som belönats med Nobelpriset 2024.

 

Efter den intellektuella starten tar vår köksmästare över och bjuder på en fyrarättersmeny inspirerad av de legendariska Nobelbanketterna från 1901 till idag – i en modern och raffinerad tappning. Vi lovar en smakresa du sent kommer att glömma, där desserten är en stjärna i sig!

Till maten har vår dryckesleverantör, tillsammans med skickliga sommelierer, satt ihop ett noga utvalt vinpaket som förhöjer varje rätt. För den som föredrar alkoholfria alternativ finns också något passande.

Allt detta till ett subventionerat pris på 785 kr per person. Dryck tillkommer. Ett tillfälle som detta vill du inte missa!

 

Platserna är begränsade till 70 – anmäl dig redan idag eller senast den 6/10 och säkra din plats för en oförglömlig kväll!

Anmälan görs genom att betala in 785:-/person på swish 12 32 36 19 62 eller Bg 477-9492. Glöm ej uppge namn och Nobelmiddag.

Inbjudan Nobelmiddag SPF Seniorerna v2.pdf