Eniro och Hitta.se mm
Hur jag tar bort mitt telefonnummer på Eniro och Hitta.se
Tyvärr så tror inte jag att bedragare sitter och tittar på Eniros adress-sidor och letar efter telefonnummer utan det är datalistor med en mängd information som man använder. Även om man tar bort sin info eller att uppgifterna inte syns så finns ett flertal andra tjänster som publicerar uppgifter, så uppgifterna kommer fortfarande vara sökbara via sökmotorer som Google.
Noteras bör att man inte kan hjälpa någon annan att ta bort dennes info eftersom varje person måste ha ett eget BankID!
Men så här kan man gå till väga.
Sök eniro.se
Längst upp till höger finns 3 streck. Tryck på dem.
Välj Logga in
Notera Logga in som privatperson? Klicka här
Skriv in namnet i det gula fältet
Fortsätt med BankID
Sen kan du välja att dölja din information.
Om men inte kan göra det själv kan man kontakta Eniros kundtjänst. Då trycker man på de tre strecken uppe till höger och väljer Kontakta Eniro. Är du privatperson och vill ha kontakt via telefon finns inget telefonnummer.
Sök hitta.se
Scrolla längst ned på sidan. Där står Logga in. Välj det
Du får valet Logga in med BankID
Då ska man verifiera sin e-postadress
Ett tredje alternativ
Svara aldrig på ett mobiltelefonnummer som inte finns på mobilen. Alla som ringer på din mobil matchar och söker igenom för att se om det uppringda mobilnumret finns i din telefonlista. Det går på en tusendels sekund. Varje gång någon ringer och du inte känner igen mobilnumret så SVARA INTE! Syns inget namn känner du inte personen!
Du kan sedan i lugn och ro gå in på hitta.se eller eniro och kolla om du känner personen.
Du kan även blockera mobilnummer. Eftersom mobilnumret ligger kvar under "Senaste" kan man trycka på symbolen i dvs information.
Lagra mobilnumret och namnge det t ex "säljare" och välj sedan att Blockera det.
Var lite försiktig när du blockerar, inte svarar, det kan vara någon som du vill ha kontakt med. Ringer någon läkare från vårdcentralen brukar det inte alltid framgå varifrån samtalet kommer.
Lägg in ett eget svarsmeddelande på mobilsvar. Är det en anonymt svarsmeddelande så är risken stor att personen som ringer lägger på utan att lämna ett meddelande.