Månadsmöte den 23 april 2025

Den 23 april hade Vilhelmina SPF sitt månadsmöte. Sara Idenfors, som tillsammans med sin man Magnus, är ägare till det framgångsrika ”Västerbottenssåpa” var inbjuden för att berätta om Vilhelminaföretaget.

  • Mats Landin vid pianot
  • Gunilla och Barbro säljer lotter.
  • Sara Idenfors - Västerbottenssåpa
  • Att parfymerade produkter innehåller flera hundra kemikalier informerade Sara.
  • Det finns såpa även för fönsterputs.
  • och kalkborttagning
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10

Mats Landin spelade på pianot medan medlemmarna köpte sina lotter och satte sig ner vid de med kaffekoppar dukade borden. 
Ordförande Lars Ekbäck hälsade medlemmarna välkomna och lämnade därefter ordet till Sara Idenfors.

 Kanske är det ”farmors” Inget får förfaras som ligger till grund för företaget och dess framgångar.
I detta fall är det rapsoljan,som användes när Saras familj var delägare till Hotell Vilhelmina åren 2005 – 2011, som inte fick förfaras efter att ha använts. Frityroljan måste gå att användas på något sätt!!! ” Farmors” recept plockades fram.
Till en början tillverkade man sin egen såpa på hotellet för att användas vid städning av lokalerna. Vilhelmina Hotell bytte ägare 2011 men tillverkningen av såpa fortsatte.
2014 fick den ett namn som städprodukt Västerbottenssåpa. 32 personer arbetar idag i den 1800 kvadratmeter stora fabriksbyggnaden.
Tänk att i lilla Vilhelmina finns personer med sån varierande kunskap, betonar Sara. 340 ton såpa tillverkades år 2024. Lantchips ex friteras i rapsolja, vilket är den enda olja som kan användas vid tillverkningen.
Detta sätt att arbeta, att återvinna gör mycket för klimatet, menade Sara . Vi måste satsa på nåt som går runt i ett kretslopp, cirkulär ekonomi.
I sommar öppnar Västerbottenssåpa en butik i Kyrkstan. Ordförande tackade för all information med en vacker blomma.

Kaffe med sedvanlig skink och ostsmörgås smakade som alltid gott.
 Medlemmarna informerades därefter om kommande aktiviteter bl.a Hälsoveckan den 12-16 maj där varje dag måndag till fredag innehåller en del aktiviteter, se "vad händer sen" under aktiviteter
Mötet avslutades med lotteridragning där Gunilla Isaksson nu fått sällskap av Barbro Johansson som lotteriansvarig.

Nästa möte är den 4 juni då även Åsele och Dorotea SPF är inbjudna.

Mariann